Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 sierpnia 2022 r.
17:21

Wielka feta w rocznicę wielkiej bitwy. Będzie inscenizacja z udziałem kilkuset koni i śmigłowce

Autor: Zdjęcie autora ak
45 18 A A
(fot. Anna Szewc/Archiwum)

Z udziałem m.in. szefa MON i ministra kultury, a także prezesa IPN, wielu innych gości, kawalerzystów z całej Polski oraz mieszkańców regionu odbędą się w ten weekend obchody 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie odsłonięcie na polu w Wolicy Śniatyckiej potężnego Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Doroczne obchody upamietniające zwycięską dla Polaków bitwę z 1920 roku organizowane są przez Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem" we współpracy z zamojskim oddziałem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Rozpoczną się w sobotę o godz. 17.30 złożeniem wieńców na mogile poległych, którzy spoczęli na cmentarzu w Komarowie-Osadzie. Potem będzie msza w miejscowym kościele, a wieczorem (godz. 20) przy pomniku planowany jest koncert patriotyczny. Nazajutrz już w Wolicy Śniatyckiej odprawiona zostanie polowa msza. Po nabożeństwie nastąpi moment odsłonięcia pomnika. Obecni będą oczywiście jego twórcy, m.in. artyści, których dziełem są odlane z brązu sylwetki kawalerzystów.

Tomasz Radziewicz, który wspólnie z Arturem Wochniakiem w pracowni artystycznej Garstka Studio przez rok tworzył rzeźby konnych jeźdźców przyznaje, że ten projekt był dla niego wyjątkowy.

– Przez 25 lat pracy zawodowej stworzyłem bardzo wiele rzeźb, pomników mniej. Ten jest szczególny ze względu na swoją historyczną tematykę, ale również fakt, że stworzyliśmy chyba największą konną realizację w Polsce – podkreśla Radziewicz. Mówi, że z efektu jest bardzo zadowolony. Bo rzeźby, dzięki swoim detalom, m.in. paskom, lejcom, sztandarom, które niemal "fruwają" w powietrzu mają ogromną dynamikę, szczególnie wyraźnie widoczną ze względu na miejsce, w którym pomnik stanął. – Wokół jest duża, otwarta przestrzeń, niczym niezmącona przyroda. Takie tło nie tylko nie zakłóca, ale wręcz dopełnia i wzbogaca całą kompozycję – tłumaczy artysta.

Ci, którzy w niedzielę przyjadą do Wolicy Śniatyckiej będą mieli również okazję podziwiania widowiskowych inscenizacji epizodów w z bitwy.

– Na pole wyjedzie co najmniej 300 koni. W rekonstrukcji wezmą udział kawalerzyści z całej Polski, trudno nawet wymienić wszystkie miejsca, z których do nas przyjadą – zapowiada Tomasz Dudek, prezes Stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem".

Po inscenizacjach, na finał zaplanowano widowiskowe pokazy wyszkolenia wojskowego z udziałem śmigłowców.

Program jest już gotowy, goście zaproszeni, wielu potwierdziło swoje przybycie, ale na miejscu wydarzenia wciąż trwają ostatnie prace. – Dopinamy wszystko na ostatni guzik. W środę montowana była elektryka, zjechało wojsko, są śmigłowce, zaczęły się próbne manewry – relacjonuje Dudek.

Przypomnijmy, że o postawieniu pod Komarowem Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej myślano już od bardzo dawna. Pierwszy komitet jego budowy zawiązał się w 1936 roku, ale wybuch II wojny światowej zniweczył te zamierzenia. Grupa pasjonatów historii spod Zamościa w 2006 roku wróciła do tej idei. Udało się odnaleźć szkice z projektem monumentu. Tomasz Dudek, po konsultacjach m.in. z prof. Wiktorem Zinnem wraz z Konradem Głuchowskim stworzył koncepcję całości, konstrukcję zaprojektował inżynier Jan Dworzycki.

Budowa, która pochłonęła grubo ponad 3 mln zł, rozpoczęła się kilka lat temu, została sfinansowana głównie dzięki publicznej zbiórce, ale również przy wsparciu wielu rządowych instytucji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wielka radość w lubelskim sztabie Koalicji Obywatelskiej po ogłoszeniu sondażowych wyników do PE
Zdjęcia/Wideo
galeria

Wielka radość w lubelskim sztabie Koalicji Obywatelskiej po ogłoszeniu sondażowych wyników do PE

Zobaczcie jaka atmosfera panowała w lubelskim sztabie Koalicji Obywatelskiej w niedzielny wieczór, tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Młodzież Motoru w sobotę zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Motor II Lublin wygrał z Gryfem i zapewnił sobie utrzymanie, pozostałe wyniki Hummel IV ligi

Najpierw arcyważne zwycięstwo z rezerwami Górnika Łęczna, a w sobotę trzy punkty w meczu z Gryfem Gmina Zamość. Motor II jeszcze przed ostatnią kolejką zapewnił sobie utrzymanie w IV lidze. Bohaterem żółto-biało-niebieskich w Zawadzie był Andriej Ivanenko, który zdobył wszystkie trzy gole dla gości lublinianie pokonali Gryfa 3:2.

Radość w Koalicji Obywatelskiej

Wcisło i Kamiński - mamy tylko dwoje europosłów. Pierwsze sondażowe wyniki eurowyborów

21 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej, 19 - dla Prawa i Sprawiedliwości, 6 - dla Konfederacji, 4 mandaty dla Trzeciej Drogi, 3 dla Lewicy wg sondażowych wyników exit poll. Z okręgu lubelskiego (nr 8) mandaty europosłów otrzymała Marta Wcisło (KO), która zdobyła ok. 109 tys. głosów i Mariusz Kamiński (PiS) – ok. 113 tys. głosów.

Bogdanka Arka Chełm ma nowego trenera

Bogdanka Arka Chełm ma nowego trenera

Krzysztof Andrzejewski poprowadzi Bogdankę Arkę Chełm w nowym sezonie 2024/2025

Piłkarze Tarasoli Cisy Nałęczów wciąż są w grze o awans do IV ligi

Tarasola Cisy Nałęczów wygrała z Czarnymi. Cały czas wywierają presję na rezerwach Avii

Tarasola Cisy Nałęczów pokonała MKS Czarni 1947 Dęblin. Podopieczni Michała Walendziaka mogą jeszcze mieć nadzieje na udział w barażach o IV ligę.

Roksana Ratajczyk (w zielonym stroju) otworzyła wynik meczu w Krakowie

GKS Górnik Łęczna zakończył sezon zwycięstwem w Krakowie

Ten wynik pozwolił awansować łęczniankom na szóstą pozycję w ligowej tabeli

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się tradycyjne sianokosy. Pokaz rozpoczął się klepaniem kosy na babce w sektorze Wyżyna Lubelska. W samo południe kosiarze rozpoczęli pracę w sektorze Powiśle. A tam koszenie, grabienie i przewracanie siana z udziałem wolontariuszy i publiczności.

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium
WYBORY 2024
galeria

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła najnowsze dane dotyczące frekwencji w odbywających się dzisiaj wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 17 w kraju do urn poszło ponad 8 milionów wyborców tj. 28,20 proc. uprawnionych do głosowania. Na Lubelszczyźnie frekwencja wynosi 26,98 proc., a w Lublinie 32,41 proc. Głosowanie potrwa do 21.

PESEL to tylko liczby
foto
galeria

PESEL to tylko liczby

W popularnym lubelskim Klubie 30 PESEL nie ma znaczenia. Nikt nie zwraca na niego uwagi. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z weekendowych szaleństw w trzydziestce. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II
Zdjęcia
galeria

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II

Dziś przypada 37. rocznica trzeciej pielgrzymki papieża-Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny. 9 czerwca 1987 roku Karol Wojtyła odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

Mieli "Chęć na pięć!"  Najszybsi Łukasiewicz i Lotek
Zdjęcia
galeria

Mieli "Chęć na pięć!" Najszybsi Łukasiewicz i Lotek

Deszcz nie pokrzyżował planów uczestnikom niedzielnego biegu „Chęć na pięć” w Lublinie. Do mety dotarło 589 zawodników i zawodniczek. Najszybszy był Krzysztof Lotek, który 5-kilometrową trasę pokonał w 15 minut i 58 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - 17:29.

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

30 maja po przegranym meczu barażowym z Motorem Lublin dyrektor sportowy Górnika Łęczna Veljko Nikitović w bardzo emocjonalnym wpisie na facebooku poinformował o tym, że po 20-latach żegna się z zielono-czarnymi. W niedzielę klub z Łęcznej wydał oficjalny komunikat potwierdzający pożegnanie z Serbem

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium